Bu problemleri çözebilmek için gözlük yeterli olmayabilir.

Gözleriniz kötüye mi gidiyor? Numaralı gözlükler her zaman sıkıntınızı çözmeyebilir. Bulanık görüşler – puslu karanlık, yağlı, ya da odaklanamayan -herzaman refraktif bir soruna bağlı olarak gelişmiyor da olabilir.

Bulanık görme nedenleri hafif şeyler olabilir, ya da kalıcı görme kaybına neden olabilecek gerçekten zararlı şeyler de olabilir. Bulanık görüntü normal değildir, eğer sahipseniz mutlaka doktora görünmelisiniz.

Listemizdeki en çok rastlanan bu sebeplere bir “göz atın”. Eğer size tanıdık geliyorsa, bir doktor randevusunun vakti geldi demektir.

290320130849293413232_2

1) Göz kuruluğunuz var

Bulanık görüşün en büyük sebeplerinden birisi göz kuruluğudur. Sizde olabilir mi? Dr. Taylor’a göre eğer görüşünüz göz kırptıktan sonra netleşiyorsa göz kuruluğuna sahip olabilirsiniz.

Görüşünüz net olabilmesi için korneanızın yeteri kadar ıslak olması gerekir. Eğer yeterince göz yaşı üretemiyor, ya da gerekli kalitede olmayan göz yaşları üretiyorsanız, korneanızın üstündeki hücreler pul pul olmaya başlar. Dr. Taylor’a göre kornea kuruduğu zaman ortaya çıkan görüntü yağlanmış bir camdan bakmak gibidir.

Göz kuruluğu bazı ilaçlardan veya alışkanlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Okumak, video oyunları, Tv izlemek ve bilgisayarda çalışmak kuruluğa sebep olabilir çünkü göz kırpma hızınızı düşürür. Bunun için “20-6-20” kuralını uygulayabilirsiniz. Bu aktiviteleri gerçekleştirdiğiniz her 20 dakikada bir 6 metre ötedeki birşeye 20 saniye bakın.

Eğer gözleriniz hala yorgun ve kumlu bir görüntüye sahipse göz damlası kullanabilirsiniz. Fakat kullanacağınız damlayı bir doktora danışmayı ihmal etmeyin çünkü kuruluğun sebebi romatizmal artrit, lupus ya da tiroid hastalıkları dahi olabilir.

2) Dün gece garip bir şekilde yattınız

Uyku göz kısmalarına sebep oluyor olabilir, şöyle ki: Eğer gözünüz kapalı uyurken, yüzünüz yastığa sıkışırsa sabah uyandığınızda ciddi bir göz kuruluğuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Yatakta hareket ettikçe göz kapaklarınız sıkışır ve çöl kuruluğuyla uyanırsınız. Bu özellikle kilolu insanlarda rastlanılabilen bir durum.

Hava üfleyen mekanizmalar da kuruluk yapabilir, yani yatak odalarında klima, vantilatör gibi cihazlara dikkat etmek gerek. Ayrıca gözlerinize baskı yapacak şekilde kol veya elinizin göz üstünde olması gözbebeğindeki damarlara ve dolaşıma etki edebilir.

 

3) İlaç kullanımı

Birçok farklı ilaç da göz kuruluğuna sebep olabiliyor. Tansiyon ilaçları, oral steroidler, uyku hapları ve ereksiyon bozukluğuna karşı kullanılan ilaçlar bunlardan sadece birkaçı.

Dr. Taylor’a göre özellikle antihistaminiklere dikkat etmek gerekiyor. Bu ilaçlar Zyrtec ve Claritin gibi OTC alerji muhteviyatı barındırdığı için gözyaşı üretimini etkileyebiliyor.

Antihistaminikler dar göz çevresi olan insanlarda glokom problemi bile yaratabiliyor. Eğer ilaç kullanıyor göz kuruluğu yaşıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

lens-gozluk4) Kontakt Lensleriniz berbat

Optometry and Vision Science’de 2011’de yayınlanan bir araştırmaya göre lens kullanan insanların %85’i lenslerinin temizliğine gereken özeni ve temizliği gösterdiğini söylüyor. Fakat aslında gerçekten bunu başaran insanların oranı %2.

Uzmanlar lens ile uyumanın zararlarından bahsediyorlar. Lens gözde gerekenden fazla uzun zamanlarda kaldığı zaman ekstra proteinden dolayı yapış yapış olabiliyor ve bu da görüşü bozuyor.

Ayrıca uzun kullanımlar ve yetersiz temizlik lenste bakteri oluşumuna sebep oluyor ki bu ciddi göz enfeksiyonlarına sonuç açabilir.

Yani lenslerinizi vakitli kullanmak, gerektiği zaman çıkarmak ve temizlemek, gerekiyorsa solüsyonunuzu değiştirmek, lens kaplarınızı ise ayda bir değiştirmek çok önemli. Gereği duyulduğunda ise doktora gidiyoruz.

5) Kan şekeriniz çok yüksek

Göz bulanıklığı sadece gözünüzle alakalı değil, vücut sağlığınızla ilgili bir probleme de işaret ediyor olabilir. Şeker hastalığının erken belirti sinyallerden birisi göz bulanıklığı.

Kan şekeriniz çok yükseldiğinde gözünüzdeki sıvılar yer değiştirebilir ve göz lenslerinizin boyutu değişkenlik gösterebilir. Bu da odaklanmanın bozulmasına sebebiyet verir.

İyi haber şu: kan şekeri normale döndüğünde genelde görüş de normale döner ve diyabet kontrol altında olduğu sürece de normal kalır. Fakat kan şekerinizi kontrol altında tutmazsanız zamanla retinanız zarar görür ve ciddi görüş kayıpları oluşabilir. Sonuç olarak görüntüde ciddi bir sıkıntı yaşıyorsanız bir kez daha doktor randevusu gerekiyor, hem şeker için hem de gözleriniz için.

glokom-50-yas-uzerini-vuruyor-156555

6) Katarakt görüşünüzü bozuyor olabilir

Dr. Taylor’a göre katarakt her ne kadar yaşla gelişen ve ileri yaşlarda görülen bir hastalık da olsa genç yaşlarda da rastlanılabiliyor. Hatta kataraktla doğmuş bile olabilirsiniz.

Katarakt bulutlu bir görüntü yaratır ve göz lensleriniz opaklaşır, özellikle de akşam saatlerinde. Okumakta ve renklerde bozulmada rastlanılan bir durum. Bu şeker hastalarında, kortikosteroid ilaçları kullananlarda ve sigara içen insanlarda görülebiliyor.

Erken davranın ve kataraktlar gözbebeğinizi ele geçirmeden harekete geçin. Terlemek önemli! Lawrence Berkeley National Laboratory’de yapılan araştırmaya göre koşan insanlarda katarakt riski azalıyor.

7) Kriz geçiriyor olabilirsiniz

Göz bulanıklıkları kalp krizlerinde ya da başka türlü kriz hallerinde de görülebilir. Mini ve büyük krizler olarak ayırabileceğimiz sıkıntılarda Dr. Taylor’a göre görüş bozulabilir, ışık duyarlılığı artabilir ya da gözünüze perde inebilir. Bu olayın ciddiyetine bağlı olarak zaman anlamında değişiklik gösterir.

Ayrıca görüntü daha gri ve karanlığımsı olup saniyeler veya dakikalar boyu böyle kalabilir. Ayrıca konuşmada, duymada, tat hissinde ve vücut koordinasyonunda sıkıntılar yaşanırsa belirti olarak ele alınabilir.

Kalp krizi medikal bir aciliyeti gösterir. Eğer bu tarz bir sıkıntı hissederseniz hemen yardım istemeli ve tıbbi destek görmelisiniz.

 

 

 

Written by Efekan COSKUNSEVEN