Hakkımda

Doç. Dr. Efekan Coşkunseven 25 yılı aşkın süredir Dünya Göz Hastanesi bünyesinde olup halen Refraktif Cerrahi Bölüm Direktörlüğü ve Etiler Merkez Hastanesi Başhekimliği görevini sürdürmektedir. Katarakt- Refraktif Cerrahi ve özellikle Keratokonus Hastalığı Konusunda uzmanlık alanını geliştirmiştir.

1996 yılından beri refraktif cerrahi ile ilgilenen ve 2003 yılından beri Dünya Göz Hastanesi Refraktif Cerrahi bölüm direktörü olan Dr. Efekan Coşkunseven şimdiye kadar 40.000 üzerinde Lasik ve 20.000 inin üzerinde İLASİK operasyonu gerçekleştirmiştir. 2000 yılında Oftalmolojide Lazerin babası olarak adlandırılan Girit Üniversitesi’ nde Prof. Ioannis Pallikaris’in yanında refraktif cerrahi alanında eğitim görmüştür. 2004 yılında Türkiyede ilk İntralase (AMO) Femto Saniye Lazer cihazını kullanan doktordur. İntralase firması tarafından 2004 yılında uluslar arası Eğitmeni (Proctor) seçilmiştir. Halen İntralase firmasının Dünyada görevlendirdiği 24 Proctor’ dan biridir.2003 yılında ilk Epilasik ve CK ameliyatlarını gerçekleştirmiştir. Wavelight Allegretto Wave ile Topolyzer Wavelight Lasik, Q Value Lasik, ilk Schwind Mikrokeratom 110,130 ve 150 kafa ile LASIK operasyonu, M2 Moria Microkeratome un 90 ve 130 Single Use kafa ile LASIK operasyonu, Hansatome XP ile Lasik operasyonları gibi refraktif cerrahide önemli olan ameliyatları Türkiyede ilk kez gerçekleştiren hekimdir. Refraktif Cerrahide Lazer tedavileri hakkında çok sayıda uluslararası yayın, davetli konuşmacı , kursiyer, oturum başkanlığı ve uluslar arası dergilerde editörlük gibi çalışmaları bulunmaktadır.

Doç.Dr. Efekan Coşkunseven 18 yıldır Fakoemusifikasyon cerrahisi tecrübesi ile 20.000 nin üzerinde operasyon gerçekleştirmiştir. Fako cerrahisinde günümüzdeki en büyük gelişme olan Femto Saniye Lazer cerrahisi ile ilk Femtosecond Lazer katarakt cerrahisi tecrübesini 2011 yılında Dominic Cumhuriyetinde davetli cerrah olarak gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk Femto Saniye Lazer Katarakt cerrahisinin Etiler Dünya göz hastanesinde Ocak 2012 başlamasıyla bugüne kadar 2000 inin üzerinde Femto saniye Lazer Katarakt cerrahisi gerçekleştirdi. Özellikle Katarakt sonrası uzak ve yakın görmeyi sağlayan Multifokal lens ve astigmatizmayı düzelten Torik Lensin uygulanması konusunda tecrübesi olan Dr. Efekan Coşkunseven’in ile bu konuyla ilgili yayınlanmış bir çok çalışmaları bulunmaktadır. Uluslar arası taplantılar da Femtosaniye Lazer ile Katarakt Cerrahisi ve Multifokal ve Torik Lensler ile ilgili konuşmacı olarak davet edilmektedir.

1996 yılından beri Dünya Göz Hastanesi Bünyesinde Keratokonus Hastalığı ile ilgilenen Dr. Efekan Coşkunseven 1998 yılında Türkiye’den 2. Lisanslı doktor olarak INTACS Kornea İçi Halka Tedavisi (Halka) eğitimi almıştır. 2004 yılında Türkiye’de ilk İntralase kullanıcısı olarak yine bir ilk olan İntralase ile Keraring halkası takılması operasyonunu gerçekleştirmiştir. 2005 yılında Türkiye’de ilk CCL tedavisini gerçekleştirmiştir . Aynı yıl Dünya Göz Hastanesi bünyesindeki Türkiye’de ilk Keratokonus Merkezinin kurucusudur. CCL sonrası TopoLazer tedavilerine 2009 yılında başlamıştır. CCL ve halka sonrası Topolazer uygulamaları konulu çalışması ile Amerika Refraktif Cerrahi Kongresinde en iyi serbest bildiri ödülüne almıştır. Keratokonusta Göz içi lensi uygulaması konularındaki çalışmaları uluslararası kongre ve dergilerde kabul görmüştür. 2004-2006 yılları arasında Dünyada en çok halka( Keraring, Mediphacos) takan Doktor unvanını almıştır. Keraring(Mediphacos) Halka ve ICL (Staar) Phacic Göz içi Kontakt Lensi uluslar arası eğitimcisidir. Keratokonus hakkında bir çok sayıda uluslar arası yayın, davetli konuşmacı, kursiyer ve oturum başkanlığı gibi çalışmaları bulunmaktadır.

Doç.Dr. Efekan Coşkunseven