Eğer başka bir sağlık sorununuz yoksa katarakt ameliyatınız sorunsuz geçecektir ve kısa sürede bitecektir. İstatistikler başarılı bir katarakt ameliyatı sonrası çok iyi bir görüş sağlama oranının oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Komplikasyonsuz bir katarakt ameliyatı ortalama 10 dakika sürer ve ameliyat sonrası anesteziden ve halsizlikten kurtulmak için dinlenmeye ihtiyacınız olacak.

Ameliyat sonrası için ilk hazırlığınız sizi eve kadar götürecek birini ayarlamak olmalı. Çünkü yaklaşık olarak 30 dakika kadar anestezi etkisi yoğun olarak devam eder ve yön bulmada zorluk çekebilirsiniz. Yine katarakt ameliyatı sonrası parlak ışıkta bulunmamalısınız. Bunun için size doktorunuz geçici bir gözlük verebilir ya da siz iç mekanlar dahil olmak üzere güneş gözlüğü takabilirsiniz.

Ameliyat sonrası uykulu veya yorgun hissediyorsanız sırt üstü uzanın ve dinlenin. Doktorunuzun tavsiyesine göre koruyucu bandajı bir kaç saat sonra çıkarabilirsiniz. Ancak bu koruyucu bandajı ameliyatı takip eden bir kaç günde uyurken kullanmanız gerekecek.

Doktorunuz gözde iltihaplanmanın önüne geçmek için antibiyotik göz damlası verebilir. Bu damlayı günde 2-3 kez bir hafta boyunca kullanabilirsiniz. İltihaplanma varsa antibiyotik göz damlasını kullanma süresi 1 aya kadar çıkabilir. Kesin bir bilgi için ameliyat sonrası kontrol randevusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler eğer ağrınız varsa kullanılabilir. Ancak katarakt ameliyatı sonrası ağrılar genellikle çok hafiftir ve ağrı kesiciye gerek kalmadan baş edilebilir.

katarakt-ameliyati-fiyatlari-2016

katarakt-ameliyati-fiyatlari-2016

Katarak ameliyatı sonrası sağlıklı bir iyileşme dönemi geçirmek için aşağıdaki listeyi uygulamanızı tavsiye ederiz.

İlk gün araç kullanmayın
Bir kaç hafta ağır kaldırmamaya ve yorucu aktivitelerde bulunamaya özen gösterin
Ameliyat sonrası gözünüze baskı yapacak hareketlerden kaçının
Özellikle bir kaç gün hapşırmamaya ve şiddetli öksürmemeye çalışın
İlk gün görüşünüz tam yerine gelmeden yürürken dikkatli olun
Enfeksiyon riskini azaltmak için ellerinizi yüzünüzden uzak tutun ve sıcak banyo yapmayın
Katarakt ameliyatı sonrası bir kaç hafta toz, duman ve rüzgar gibi tahriş edici ortamlarda bulunmayın
Katarakt ameliyatından bir kaç saat sonra bilgisayar kullanabilir, çok yakından ve uzun süre olmamak kaydıyla televizyon seyredebilir ve duş alabilirsiniz.

Doktorunuzun önerilerini dikkatli dinleyin ve verilen herhangi bir ilacı önerilen doz dışında kullanmayın. Eğer iki gözünüze birden katarakt ameliyatı yapılacaksan iki ameliyat arasında 2 haftaya kadar süre bırakılır ve ilk ameliyat yapılan göz iyileştikten sonra ikinci ameliyat gerçekleştirilir.

Written by Efekan COSKUNSEVEN