Katarakt sadece cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir. İlaç yada gözlükle tedavi edilmesi söz konusu değildir. Katarakt tedavisi saydamlığını yitirmiş merceğin yerine, göze uyumlu olan yapay bir lens yerleştirilmesi ile mümkündür. Günümüzde geliştirilen teknolojiler sayesinde Fako yöntemi ile dikişsiz olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirilmektedir.
Katarakt cerrahisi yüzyıllardır yapılmaktadır.Roma’da yapılan kazılarda arkeologlar MS 1.ve MS 2. yüzyıla ait olduğu tespit edilen katarakt cerrahi aletleri bulmuşlardır. Ancak o günden bu zamana özellikle 20.yüzyılın son yarısında katarakt cerrahisinde çok büyük gelişme sağlanmıştır.
Çok eski çağlarda Roma’da içi boş bir iğne (tüp) ile katarakt gözün içinde parçalanmakta ve parçalar tüpten emilerek gözün içinden çıkartılmaktaydı.Günümüzde ise katarakt cerrahisi temelde aynı prensibe dayanan Fako yöntemiyle yapılmaktadır. Bu yöntemde, kataraktlı göz içi lensi ultrasonic ses dalgaları üreten ileri teknoloji ürünü cihazla çok küçük parçalara ayrılmakta ve emilerek dışarı çıkarılmaktadır. Eski Roma döneminde cerrahide yapay göz içi lensleri kullanılmadığından insanlar son derece bulanık bir görüşe sahip oluyorlardı.
Katarakt cerrahisinde devrim niteliği taşıyan gelişme, 1949’da İngiliz doktor Harold Ridley’in ilk yapay göz içi lensini (IOL) katarakt ameli-yatında göze yerleştirmesiyle yaşandı.İlk IOL’ler sert plastikten yapılmıştı.Bugün ise IOL’ler slikon ve acrylik içermektedir.

Written by Efekan COSKUNSEVEN