Gözlük numaralarınız çok yüksek, ancak kornea kalınlığınız lazer operasyonu yaptırmak için ince ise,

Ve Siz Her şeye rağmen gözlüklerinizden kurtulmak istiyor  yada kontakt lens kullanmama konforunu yaşamak istiyorsanız..

Hastalarımızdan bu rahatsızlığını dile getirenlere konforlu bir seçenek sunalım:

Fakik göz içi lens cerrahisinde, göz içine  bir kontakt lensi andıran lens yerleştirilmektedir. Bu lens, dışarıdan bakıldığında gözle görülemeyecek kadar şeffaf ve incedir. Göz içi dokulara uyumlu bir materyalden üretilir. Tıpkı insanın kendi doğal lensi gibi ışığın geçişine ve kırılmasına izin verir. Gözün renkli tabakası ile saydam lens tabakasının arasına bu lens yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla yerleştirilmektedir.

Fakik göz içi lens cerrahisi, hasta konforunu ciddi anlamda artıran bir yöntemdir.

Lens küçük kesilerle göz içine yerleştirildiği için hastanede yatış gerektirmemektedir. Ameliyat sonrası hasta 1 -2 saat göz tansiyonu açısından izlenir ve daha sonra taburcu olur. Cerrahi insizyon yeri yaklaşık 24 saat sonra iyileşir; hasta yüzünü yıkayabilir ve banyo yapabilir. Ayrıca her türlü fiziksel aktiviteyi de rahatlıkla yerine getirebilir; 1 hafta içinde rahatlıkla spor yapabilir hatta yüzebilir. Hasta birinci ay, altıncı ay ve daha sonra yılda bir kez göz tansiyonu, göz içi inflamasyon ve katarakt gelişimi açısından takip edilir. Herhangi bir risk hissedildiğinde lazerden farklı olarak lens çıkartılıp, ameliyat öncesi duruma geri dönmek mümkündür.

0

Konuyu ayrıntılarıyla anlatmak gerekirse;

Lazer yapılacak göz numaralarının ve kornea kalınlığı sınırlarının dışına çıkan gözlere uygulanabilen ICL cerrahi yöntemi sayesinde, gözlük numarası 12 ya da 14 olanlar kişiler bile  ameliyat olabiliyor.

Tedavisi yapılacak göz numarası yükseldikçe lazer ameliyatının riskleri de artabilir. Başarılı ve Tecrübeli bir hekim bu riskileri size anlatacak ve alternatif yolları da sunacaktır.

Excimer lazer teknolojisi, gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyenler için önemli bir tedavidir. Ancak her gözlük kullanan lazer operasyonu olabilir diye bir kaide yoktur.

-Lazerin uygulandığı kornea tabakası ince ise,

-Hastamızda devam eden yoğun göz kuruluğu varsa,

-Düzeltilmesi gereken gözlük numarası 6 numaradan yüksek miyop, 2 numaradan yüksek hipermetrop veya astigmat ise hasta lazere uygun olmayabilir. Böyle bir durumda kornea çok inceleceği için cerrahi riskler artacaktır.

Dioptrileri yüksek göz numaralarına  lazer tedavisi uygulanırsa;

Hastada göz kuruluğu ve gece görüş problemlerinin artırabileceği ve bir ihtimalle ikinci bir lazer tedavisine (revizyon) ihtiyaduyulabileceği  UNUTULMAMALIDIR.

Peki Fakik Göz İçi Lens Cerrahisi hangi yaş aralığındaki insanlarda uygulanıyor ? göz içi lens

Bu Cerrahi yaş aralığı 20-45 yaş olan hastalarımıza rahatlıkla uygulayabileceğimiz bir tedavi biçimidir.

Yaklaşık 20 yıldır süregelen çalışmaların ardından başarılı sonuçlar aldığımız, lazerin sınırlı kaldığı; gözleri 12-14 numara miyop, 6 numara hipermetrop ya da 5 numara astigmat gibi görme kusuru olan kişilerin gözlükten kurtularak gelecekteki hayatını mutlu bir şekilde sürdürebilecektir. Burada hastaların çok iyi seçilmesi, lensin hastaya uygun dizayn edilmesi gerekmektedir. Öncelikle mercek seçimi için, göz içi alanlarının derinlik ve kalınlık ölçümleri yapılır.

Bu tedavi için gözlerin her zaman çok yüksek numarada olması gerekmemektedir. 2 numara miyobu, 1 numara astigmatı olan kişilere de, lazer için kornea kalınlıkları yeterli değilse fakik göz içi lens cerrahisi uygulanabilir.

Fakik Göz İçi Lens (ICL) Cerrahisi  sonrasında,

-Gözyaşı fonksiyonu bozulmamakta ve göz kuruluğu yaşanmamakta,

-Kornea inceltilmemekte ve

-İkinci bir lazer tedavisine de gerek duyulmamaktadır.

 

Written by Efekan COSKUNSEVEN

Comments are closed.